Podsumowanie projektu edukacyjnego „NIE dla czadu” realizowanego w klasach III

 W roku szkolnym 2017/2018 klasy III przystąpiły do projektu edukacyjnego  „Czad i Ogień. Obudź czujność.” Była to kampania społeczna zorganizowana przez Wojewodę Śląskiego oraz Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

W ramach projektu każdy uczeń otrzymał pakiet edukacyjny  „Mądre rady Żarka – psa strażaka” składający się z kart pracy, a nauczyciele podręcznik metodyczny. Od listopada do marca realizowano zajęcia,  których celem  były: informacja, edukacja, podniesienie świadomości dzieci i odpowiednie przygotowanie ich do sytuacji kryzysowych. Uczniowie  poznali sympatycznego psa Żarka,  który uczył ich tego, jak ustrzec się przed czadem. Uczniowie dowiedzieli się m.in. że tlenek węgla to gaz silnie trujący, ponieważ jest niewyczuwalny przez człowieka, bo jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku; powstaje w wyniku niepełnego spalania, m.in. węgla, drewna lub gazu, w domowych piecach i kuchenkach; blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi i przy dużym stężeniu powoduje śmierć. Można się przed nim ustrzec dbając o wentylację pomieszczeń, utrzymanie we właściwym stanie technicznym urządzeń kominowo-grzewczych i montowanie czujek czadu.

Podsumowaniem realizacji kampanii „Nie dla czadu” było spotkanie ze strażakiem z Komendy Powiatowej PSP w Cieszynie. Podczas spotkania umundurowany strażak przypomniał, czym jest zatrucie czadem, co może być jego przyczyną oraz jak zachowywać się podczas wystąpienia zagrożenia. Wszyscy uczniowie uważnie słuchali, a także chętnie dzielili się wiedzą, którą nabyli w trakcie realizowania projektu. Nie zabrakło bardzo istotnych pytań, m.in. o to, do jakich zdarzeń należy wzywać straż pożarną, z jakimi trudnymi przypadkami spotkał się nasz gość, dlaczego został strażakiem, jaką szkołę należy ukończyć, aby pójść w jego ślady. Ponadto przypomniano numery alarmowe oraz sposoby prawidłowego alarmowania straży pożarnej o zaistniałym  niebezpieczeństwie.

 Na zakończenie spotkania strażak wręczył  każdemu uczniowi dyplom będący pamiątką udziału w projekcie „Nie dla czadu” .

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji projektu i spotkania ze strażakiem w naszej galerii.                          

 

                                                                       Grażyna Szewczyk

 

Dziel się:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • LinkedIn
  • PDF
  • RSS
  • Twitter
Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

Kontakt:

ul. Jagiellońska 56
43 – 410 Kończyce Małe
Tel./fax: 0-32 4693465
szkolapodstawowa@konczyce.pl

dyrektor: Joanna Hanzel
wicedyrektor: Aleksandra Krajcarz
sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00