Po raz trzeci „zaświeciliśmy na niebiesko”…

W kwietniu obchodzimy Światowe Dni Wiedzy o Autyzmie. Dniem solidarności z osobami z autyzmem był w naszej szkole 19 kwietnia. Koordynatorkami akcji po raz trzeci były panie: Bożena Borucka i Grażyna Szewczyk.

W kwietniowe obchody miesiąca wiedzy na temat autyzmu  włączyli się wszyscy uczniowie  wraz z wychowawcami. W ubraniach dzieci i nauczycieli tego dnia pojawiły się akcenty niebieskiego koloru będącego symbolem solidarności z osobami z autyzmem. Na lekcjach wychowawczych uczniowie klas 4-7 obejrzeli film „Tacy Jak Wy – Autyzm” i przygotowali foldery pod hasłem „Wiem. Rozumiem. Pomagam”. W wykonaniu zadania pomocna była gazetka na temat autyzmu, którą przygotowały organizatorki akcji na pierwszym piętrze szkoły, aby zwrócić uwagę wszystkich wokoło na problem osób, które widzą, słyszą i czują inaczej.

Uczniom  klas 1-3 wychowawcy przeczytali książkę pt. „ Podaj łapkę misiu”. Dzieci poznały wyjątkowego misia Kostka o pięknych czarnych oczkach, brązowym futerku, dużych puchatych łapkach. Niedźwiadek jest ładny, ale smutny. Lubi bawić się sam. Najchętniej chowa się w swoim pokoju i czyta książeczki lub układa klocki. Niewiele mówi, a z jego oczek czasem płyną diamentowe łezki. Niekiedy się złości, krzyczy i tupie nóżkami, bo drażni go wiele rzeczy, ale na szczęście złość szybko mu mija, bo misiaczek  ma dobre serduszko. Po wysłuchaniu tej pięknej bajki o potrzebie akceptacji, przyjaźni i tolerancji, dzieci narysowały przygody głównych bohaterów lektury, a ich prace wywieszono na korytarzu.

Zarówno film jak i książka uświadomiły uczniom czym jest autyzm, jakie są jego objawy i jak należy postępować w stosunku do kolegów z autyzmem. Nie wszyscy są tacy sami. Żyją wśród nas osoby zupełnie odmienne, którym niełatwo w życiu. Często trudno znaleźć im przyjaciół. Trzeba pamiętać, że inny nie znaczy gorszy. Trzeba tylko zobaczyć, jak wiele dobrego kryje się pod jego odmiennością. Wszystkich należy szanować  i akceptować.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w kolejnej akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. Klasy 1-7 bardzo dobrze wywiązały się  ze swoich zadań. Otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wyróżnione zostaną również najciekawsze prace plastyczne uczniów klas 1-3.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy w naszej szkole, zdjęć z akcji na stronie internetowej i do przeczytania bajeczki „Podaj łapkę misiu”, która tak wiele nas wszystkich może nauczyć.

                                                          Bożena Borucka, Grażyna Szewczyk

Dziel się:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • LinkedIn
  • PDF
  • RSS
  • Twitter
Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

Kontakt:

ul. Jagiellońska 56
43 – 410 Kończyce Małe
Tel./fax: 0-32 4693465
szkolapodstawowa@konczyce.pl

dyrektor: Joanna Hanzel
wicedyrektor: Aleksandra Krajcarz
sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00