Akcja sprzątania świata

2 października 2013 r., uczniowie wraz z nauczycielami uzbrojeni w jednorazowe rękawice ochronne oraz wielkie worki foliowe, wyruszyli na coroczną walkę z ogromem śmieci. Wśród uczestników walki – wszystkich uczniów klas I -VI nie zaobserwowano objawów strachu, przerażenia, bądź panicznego lęku przed wrogiem. Co więcej, od samego początku na twarzach nieustraszonych wojowników można było dostrzec wyraz zadowolenia i pewności siebie, przejawiający się w przysłowiowym uśmiechu „od ucha do ucha”. Głównodowodzący akcją nauczyciele ze stoickim spokojelegionowo_-_smieci_w_lesiem wyjaśniali swoim podopiecznym wiele pojęć związanych z Ochroną Środowisk.

Już od samego rana w powietrzu wyczuwało się wolę walki. Słychać było szelest napełnianych w zaskakująco szybkim tempie worków na śmieci i okrzyki zadowolenia z poddających się, bezwładnie leżących plastikowych butelek, niezliczonej ilości papierków i innych odpadów. Niezwykłą satysfakcję odczuwali wojownicy penetrujący, wcześniej wyznaczone obszary, obejmujące ulice w okolicy szkoły.

Dobrze przygotowanych pod względem teoretycznym, uczestników walki zaskoczyła jedynie kwestia liczebności armii wroga. Aż trudno w to uwierzyć, ale podczas akcji trwającej 90 minut naszym dzielnym oddziałom udało się oczyścić terytorium z wroga, którego umieszczono w ok. 20 workach. Te dane świadczą o dwóch sprawach. Po pierwsze – nasi dzielni rycerze odznaczyli się niezwykłym zaangażowaniem i pracowitością. Po drugie – mieszkańcy wioski Kończyce Małe mają niezwykle negatywne skłonności do zaśmiecania środowiska naturalnego. Chciałoby się krzyknąć, skarcić i przywołać do porządku każdą osobę, która niszczy piękno natury, przypadkowo rzuconym śmieciem. Niejednokrotnie, podczas przeprowadzania akcji, uczestnicy dziwili się postacią, pod jaką skrywał się nasz wróg. Lapidarnie rzecz ujmując można go określić w taki sposób – od metalu po plastik. Do rangi niespodzianki urastało to, co uczestnicy mogą znaleźć w kolejnych minutach trwania wielkiej walki pod sztandarem akcji „Sprzątanie Świata”.

Na szczęście dla mieszkańców naszego miasta, front walk zakończył się wraz z całkowitą kapitulacją metalowych puszek ( po mniej lub bardziej energetyzujących napojach), plastikowych i papierowych opakowaniach po żywności itp. Z pełną satysfakcją zawiadamiamy, iż wróg został pokonany. Po raz kolejny wygraliśmy ten bój. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że ten triumf nie jest ostateczny.

„Sprzątanie Świata” jest akcją niebywale potrzebną gdyż zachęca ludzi do działania, uczy odpowiedzialności, pobudza inicjatywę i pomysłowość. Jesteśmy przekonani, że tego typu akcje owocują chęcią dbania o środowisko i udowadniają, że są niezwykle istotnym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

Izabela Bartnicka

Dziel się:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • LinkedIn
  • PDF
  • RSS
  • Twitter
Tagi: , , , , ,
Napisano w Dzieje się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

Kontakt:

ul. Jagiellońska 56
43 – 410 Kończyce Małe
Tel./fax: 0-32 4693465
szkolapodstawowa@konczyce.pl

dyrektor: Joanna Hanzel
wicedyrektor: Aleksandra Krajcarz
sekretariat czynny: od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00